راهنمای خرید ماشین ظرفشویی

برای آن دسته از افرادی که قصد خرید ظرفشویی را دارند راهنمای خرید ماشین ظرفشویی می‌تواند تا حد زیادی از ابهامات و سردرگمی آن‌ها بکاهد. ماشین ظرفشویی یکی از کاربردی ترین لوازمی است که حضور آن در هر خانه لازم است. امروزه درصد زیادی از خانواده‌های جهان برای شستشوی ظروف به ماشین ظرفشویی پناه می برند. این دستگاه مدرن و کارآمد به نسبت شستشوی سنتی دستی، از آب و انرژی کمتری استفاده می‌کنند، بنابراین با خرید ظرفشویی با یک بار هزینه برای یک عمر هزینه های مصرف انرژی به حداقل می رسند. علاوه بر مصرف بالای آب، برای شستشوی ظروف با دست وقت زیادی لازم است و همچنین تماس دست با مواد شوینده موجب بروز حساسیت های پوستی و چروک شدن دست خواهد شد. پس اگر دوست دارید که دستی صاف و بدون چروک داشته باشید و بیشتر وقت خود را با خانواده‌تان سپری کنید، خرید ظرفشویی انتخاب ایده آلی hست. با توجه به تنوع بالای این محصول انتخاب بهترین ماشین ظرفشویی کاری سخت و زمان بر است. ما در این راهنمای خرید ظرفشویی هر آنچه را که لازم است قبل از خرید ظرفشویی بدانید را به صورت مفصل بازگو می‌کنیم تا خرید مطمئن و راحتی را تجربه کنید.

جهت مشاهده قیمت انواع ماشین ظرفشویی کلیک کنید

راهنمای خرید ماشین ظرفشویی

تاریخچه ماشین ظرفشویی

با نگاهی به تاریخچه ماشین ظرفشویی به این نکته پی می بریم که نخستین ظرفشویی اتوماتیک در سال ۱۸۸۶ توسط بانویی امریکایی به نام جوزفین گریس کوچرِان (Josephine Garis Cochrane) اختراع شد. این خانم جزء یکی از ثروتمندترین بانوان امریکا بود که به دلیل برپایی مهمانی های زیاد، به دنبال دستگاهی اتوماتیک برای شستشوی ظروف می گشت؛ اما به دلیل نبود چنین دستگاهی تصمیم گرفت خودش ساخت چنین دستگاهی را انجام دهد. اگر چه شستشوی ظروف کثیف را خادمان وی انجام می دادند؛ اما جوزفین خواهان این بود که ظروف باید با سرعت بیشتری شسته شوند و در حین شستشو هیچ آسیبی به ظرف‌ها وارد نشود. بنابراین خانم جوزفین برای تحقق خواسته‌هایش تصمیم به ساخت دستگاهی به نام ماشین ظرفشویی کرد. نحوه ی کار این ماشین ظرفشویی به گونه ای بود که با قرار گیری انواع ظروف مانند لیوان، فنجان، بشقاب و … به دور دیگ مسی، توسط چرخ هایی، دیگ حاوی ظروف به چرخش در می‌آمد و مخلوط مواد شوینده و آب داغ توسط موتور بر روی ظرف ها ریخته می شد. با پخش خبر تولید چنین دستگاهی توسط دوستان و آشنایان خانم جوزفین، سفارشات زیادی از سوی صاحبان هتل ها و رستوران ها به دست این بانوی امریکایی رسید. از این اختراع خانم جوزفین در نمایشگاه جهانی شیکاگو در سال 1893 میلادی پرده برداری شد و همگان را متعجب کرد. به دلیل حجم زیاد و همچنین نیاز به آب داغ، این ماشین بیشتر در رستوران ها و هتل ها استفاده می شد. پس از آن خانم Cochran کارخانه ای برای تولید ماشین های ظرفشویی تأسیس کرد که بعد از مدتی گسترش یافت و تبدیل به شرکتی به نام KitchenAid شد. با ایجاد تحولاتی از سال 1950 پای ماشین های ظرفشویی به آشپزخانه های خانگی نیز باز شد. اگر چه شواهدی ثبت شده وجود دارند که ادعا می‌کند ساخت اولین ماشین ظرفشویی به سال 1850 میلادی می‌رسد، اما به دلیل دخالت دست در شستشو و عدم اطمینان دستگاه در نگهداری ظروف، این طرح زیاد مورد استقبال مردم قرار نگرفت. به همین خاطر در اوایل قرن بیستم طرح ماشین ظرفشویی جوزفین به عنوان نخستین طرح پایه پذیرفته شد و تولید انواع ماشین‌های ظرفشویی مدرن و پیشرفته امروزی از نتایج پر بار این طرح اولیه است. با آمدن ظرفشویی های مختلف و کاربردی دیگر وقت آن رسیده که شستشوی دستی را فراموش کنید و از برپایی جشن ها و مراسم لذت ببرید.

تاریخچه ساخت ظرفشویی

انواع ماشین های ظرفشویی

در ادامه راهنمای خرید ماشین ظرفشویی باید گفت برای دانستن اینکه چه نوع ظرفشویی مناسب آشپزخانه مناسب است ابتدا باید با توجه به فضای آشپزخانه تعیین کنید که چه نوعی ظرفشویی در فضایی که برای ظرفشویی تعیین کرده‌اید جا می‌شود. امروزه انواع مختلفی از ماشین های ظرفشویی بسته به نیاز کاربران در بازار یافت می‌شود که پیکربندی آن‌ها بسته به ظرفیت با هم فرق می‌کند. برای اینکه ماشین ظرفشویی با دکور آشپزخانه تان مطابقت داشته باشد توجه به فاکتورهایی مانند رنگ، طراحی و ظرفیت بسیار مهم است.به لحاظ طراحی ماشین‌های ظرفشویی در سه نوع رومیزی، مبله (ایستاده) و توکار تولید شده‌اند که از هر کدام از آن‌ها طرفداران خاص خود را دارند.‌

1- ظرفشویی های مبله

اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که همیشه جشن ها و مهمانی‌های پر جمعیت برگزار می‌کنید و برای شستشوی ظروف دوست ندارید که مهمان‌هایتان به زحمت بیفتند و یا نمی‌خواهید که در آخر مهمانی خودتان به تنهایی زحمت شستشوی ظروف را برعهده بگیرید بهتر است به سراغ خرید ظرفشویی های بزرگ بروید. ظرفشویی های بزرگ که در دو نوع مبله (ایستاده) و توکار ساخته می‌شوند گزینه ای ایده ال برای خانواده های پر جمعیت می‌باشد. منظور از نوع مبله همان ظرفشویی هایی هستند که ابعاد بزرگی دارند و از قابلیت جابجایی برخوردار هستند. این نوع ظرفشویی ها از محبوبیت بالایی در بین کاربران برخوردارند و تولید آن به نسبت دو نوع دیگر بیشتر است.

ظرفشویی مبله

2- ظرفشویی های توکار

ظرفشویی‌های توکار که در داخل کابینت یا قفسه‌های آشپزخانه به صورت مخفی و هم سطح با سایر لوازم آشپزخانه قرار می‌گیرند مورد پسند بسیاری از مشتریان و دکوراتورهای بوده‌اند. با جاسازی این نوع ظرفشویی ها در داخل کابینت تنها پنل جلویی آن در دسترس بوده و سایر بدنه در داخل کابینت محصور می‌شوند.

ماشین ظرفشویی توکار

3- ظرفشویی‌های رومیزی

ظرفشویی های رومیزی به دلیل اینکه در ظرفیت‌های کم تولید می‌شوند برای شستشوی ظروف کم مانند ظروف کثیف شده بعد از هر وعده غذایی کاربرد دارند. این ظرفشویی‌ها که بیشتر در خانواده‌های کم جمعیت و یا محیط های کوچک استفاده می‌شود در بالای سطوحی مانند کابینت، نیمکت، میز و نزدیک به سینک ظرفشویی قرار می‌گیرند به همین دلیل به آن‌ها ظرفشویی‌های رومیزی گفته می‌شوند. اگر آشپزخانه جمع و جوری دارید و از نبود فضایی در آشپزخانه برای قرار گیری ظرفشویی رنج می برید، ظرفشویی های رومیزی انتخاب ایده آلی برایتان می‌باشد. ظرفشویی های رومیزی دارای قیمت پایین تری به نسبت ظرفشویی‌های ایستاده هستند و به دلیل فضای داخلی بار گیری، برای قابلمه و ظروف بزرگ زیاد مناسب نیست.

ظرفشویی های رومیزی

مصرف آب و انرژی در ظرفشویی ها

همه ماشین های ظرفشویی دارای برچسب مصرف آب و انرژی هستند که با استفاده از آن به صورت کلی می توان فهمید که محصول کم مصرف است یا خیر؟ پس دانستن اطلاعاتی در مورد نماد های و نشانه های آن لازم و ضروری است. در این برچسب‌ها سطوح مصرف انرژی با حروف بزرگی مانند A، B، C تا G نام گذاری می‌شوند که از بین آن‌ها هر چه به سمت A نزدیک تر برویم، سطح مصرف انرژی بهینه تر می‌شود. علامت پلاسی که در کنار این حروف بزرگ درج می‌شوند، نشان از مصرف انرژی پایین است و هرچه قدر تعداد آن بیشتر شود مصرف انرژی پایین تر می‌شود، برای مثال کلاس +++A مصرف انرژی پایین تری به نسبت ++A دارد. کم مصرف ترین ظرفشویی های موجود در بازار دارای برچسب مصرف انرژی +A++ ،A و +++A هستند. لازم به ذکر است که هر چه قدر که اندازه ظرفشویی بزرگتر باشد، نیاز به مواد شوینده بیشتری است و همچنین مصرف انرژی بالاتر می رود. با نگاهی به برچسب روی محصول به راحتی می‌توان نسبت به مصرف آب در هر چرخه و مصرف سالیانه آب اطلاع داشت و هزینه های مصرفی را برآورد کرد.

در ادامه این راهنمای خرید ماشین ظرفشویی پیشنهاد می کنیم فریب افرادی را نخورید که می گویند: از آنجا برای روشن کردن ظرفشویی نیاز به برق است و در شستشوی دستی هیچ گونه مصرف برقی لازم نیست، پس شستشو ظروف با دست به صرفه تر از استفاده از ماشین ظرفشویی است. این جمله صحت ندارد. طبق تحقیقاتی که در وب سایتهای معتبر دنیا آمده، مصرف آب در شستشوی ظروفی که با استفاده از دست صورت می‌گیرد به نسبت شستشو با ماشین ظرفشویی مدرن، شش برابر بیشتر است. همچنین انرژی که برای گرم کردن آب برای شستشوی دستی مصرف می‌شود دو برابر بیشتر از زمانی است که از ماشین استفاده می‌کنید. با این وجود علی رغم اینکه ظرفشویی ها میزان مصرف آب و انرژی را کاهش می‌دهند و همیشه کنار سینک ظرفشویی‌تان را تمیز و خشک می گذارد، باعث می‌شود که وقت با ارزش شما حفظ شود و به جای شستشوی ظروف صرف امور بهتری شود. با تمام این تواصیف هیچ دلیلی وجود ندارد که سبب برتری شستشوی دستی بر شستشو با ماشین ظرفشویی شود. بنابراین قبل از خرید ظرفشویی لازم است تا از کم مصرف بودن دستگاه اطمینان حاصل کرد.

مصرف آب و انرژی در ظرفشویی ها

برندهای سازنده قابل اعتماد ظرفشویی 

شناخت از برندهای سازنده ظرفشویی لازمه خریدی مطمئن است. بر اساس تجربیات مصرف کنندگان و نظرسنجی هایی که در سایت های معتبر دنیا به عمل آمده، از بین برندهای متنوع موجود در بازار بوش، ال جی، سامسونگ، هیتاچی، AEG، دوو، بکو، ویرپول و ایندزیت از محبوبیت بالایی در میان مردم برخوردارند. برای اینکه برای مدت زمان طولانی‌تری از ظرفشویی استفاده کنید بهتر است به سمت برندهای شناخته شده و معروف در بازار بروید. هر کدام از برندهای سازنده برای اینکه از قافله عقب نمانند، تکنولوژی های پیشرفته ای را در ساخت ظرفشویی ها به کار می‌برند.

راهنمای خرید ماشین ظرفشویی و اصطلاحات رایج در هنگام خرید

هر مدل ماشین ظرفشویی قابلیت‌های خاص خود را دارد و تمام قابلیت‌ها را نمی توان در یک مدل یافت. معمولاً هر چه سطح امکانات و قابلیت‌های یک دستگاه بالاتر رود قیمت آن نیز بیشتر می شود. البته گاهی برخی از قابلیت‌ها واقعاً برای یک سری از کاربران زیاد لازم و حیاتی نیست. پس در انتخاب بهترین ظرفشویی بهتر است به نیازهای و خواسته‌هایتان اصلیتان توجه کنید نه قیمت و امکانات. در ادامه مقاله راهنمای خرید ماشین ظرفشویی شما را با برخی از قابلیت هایی که در ساخت ظرفشویی ها به کار برده شده‌اند آشنا می کنیم تا راحت‌تر بتوانید هر آنچه را که از یک ظرفشویی انتظار دارید بیابید و بهترین ظرفشویی را بسته به نیازتان انتخاب کنید.

 •  فناوری ضد نشت آب 

اولین اصطلاح رایج در این راهنمای خرید ماشین ظرفشویی فناوری ضد نشت آب Aqua Stop است. در این فناوری به کمک سنسوری هوشمند از بروز هر گونه نشتی آب جلوگیری می‌شود. این سیستم با تشخیص هر گونه نشتی، جریان آب را متوقف کرده و علاوه بر محافظت در برابر آب، ایمنی افراد را تضمین می‌کند. اکثر ماشین‌های ظرفشویی موجود در بازار به سیستم ضد نشت Aqua Stop مجهز هستند.

 • سنسور تشخیص میزان کثیفی

افزون بر این سنسور دیگری مانند سنسور تشخیص میزان کثیفی و آلودگی ظروف در برخی از ظرفشویی های بالارده دیده می‌شود که با استفاده از آن انرژی و آب مصرفی در فرآیند شستشو بسته به میزان آلودگی ظروف تنظیم می‌شود و هزینه ها تا حد چشمگیری کاهش می یابند. برای کاهش هزینه‌های فیش آب و برق بهتر است به دنبال مدل هایی بروید که از برنامه شستشو اقتصادی، قابلیت تأخیر در شستشو، سنسورهای تشخیص بار، تشخیص میزان کثیفی و… برخوردار باشد تا در مصرف آب و انرژی صرفه جویی شود. توسط تابع تأخیر در شستشو که با تنظیم آن، چرخه شستشو در ساعت تعیین شده انجام می‌شود، می‌توان شروع فرآیند شستشو را به ساعتی که کمترین مصرف را دارد موکول کرد. بنابراین برای استفاده از این قابلیت بایستی تا ظرفشویی عملکرد کم صدایی داشته باشد.

 • سیستم گرمایشی پنهان

المنت های که در داخل ظرفشویی ها وظیفه گرم کردن آب مصرفی و ایجاد حرارت برای خشک کردن ظروف را برعهده دارند، در زیر کف ضد زنگ پنهان شده‌اند. این طراحی پنهان سیستم گرمایشی ظرفشویی، امکان جاسازی ظروف پلاستیکی را در قفسه پایین فراهم می‌کند و در صورت افتادن پس مانده مواد غذایی از سبد بالا، هیچ گونه بوی نامطبوعی ایجاد نمی‌شود.

 • قفل کودک

تقریباً در هر خانه ای کودکان بازیگوشی دیده می‌شوند که نسبت به همه چیز کنجکاو هستند. برای افزایش امنیت این کودکان امروزه اکثر لوازم خانگی را به قفل کودک مجهز می‌کنند تا میزان خطرات و آسیب ها به حداقل برسد.

 • صفحه نمایش

صفحه نمایش که در اکثر مدل‌ها دیده می‌شود، در صورت بروز مشکلات جدی، خطا را بر روی نمایشگر می‌آورد تا کاربران سریع اقدام به برطرف کردن آن کنند.

 • فن و باز شدن اتوماتیک درب

در مورد فن و قابلیت باز شدن درب لازم است بدانید که برخی از مدل‌ها از طریق فن به خشک کردن ظروف می‌پردازند و برخی دیگر بعد از اتمام فرآیند شستشو به صورت خودکار درب را باز می‌کنند تا بخار داخل محفظه بیرون آید و خشک کردن سریع تر صورت گیرد.

 • فیلترهای ظرفشویی

فیلترها یکی از اصلی ترین اجزاء اصلی ظرفشویی ها هستند که پس مانده مواد غذایی روی ظروف را در درون خود به دام می اندازد. این فیلتر معمولًا در زیر سبد پایین قرار گرفته است که باید حداقل ماهی یکبار تمیز شود. برای افزایش بازدهی و طول عمر دستگاه، قبل از خرید ظرفشویی بررسی کنید که آیا فیلترها قابل جابجایی هستند و به راحتی می‌توان آن را تمیز کرد. سیستم فیلترینگ آب که نوعی دیگر از فیلترهای استفاده شده در ظرفشویی‌هاست با تصفیه آب، مانع از برجای ماندن لکه‌ها آب بر روی ظروف می‌شوند و همچنین باعث از بین رفتن سریع تر چربی ها خواهد شد. بنابراین قبل از خرید ظرفشویی لازم است از وجود سیستم سختی گیر آب در ظرفشویی مطمئن شد. در ماشین های ظرفشویی که فاقد این سیستم هستند باید برای نرم کردن آب باید علاوه بر استفاده از مواد شوینده از نمک نیز استفاده کرد.

 • تعداد سبدهای ظرفشویی و قابلیت‌های آن

سبدها در تفکیک پذیری ظروف نقش بسیار مهمی دارند و باعث می‌شوند تا آب به راحتی در بین ظروف جریان یابد بنابراین یکی از فاکتورهای اساسی خرید ظرفشویی به حساب می‌آید. امروزه ماشین‌های ظرفشویی مختلف با انواع تنظیمات داخلی وجود دارند که چیدن بشقاب، کاسه، لیوان، فنجان، کارد و چنگال ممکن است در همه مدل ها یکسان نباشد. بعضی از ظرفشویی دارای قفسه های قابل تنظیم هستند که با تغییر ارتفاع سبد آن‌ها به راحتی می‌توان اقلام بزرگی همچون قابلمه، دیگ و بشقاب‌های بزرگ را جای داد. همچنین برخی دیگر دارای سبد کارد و چنگال هستند که با چیدن قاشق، چنگال و کارد در آن شستشو با دقت بالا انجام می‌شود. در صورتیکه سبد کارد و چنگال قابل جابجا باشد با برداشتن آن امکان افزایش فضای داخلی برای بارگیری بیشتر فراهم می‌شود و شستشوی اقلام بزرگی مانند قابلمه به راحتی فراهم می شود. تعدادی ظرفشویی ها هم در بازار موجودند که علاوه بر دو سبد بزرگ (بالا و پایین) و سبد کارد و چنگال، دارای سبد مجزای دیگری هستند که به سبد سوم (rd rack3) معروف اند.

تعداد سبدهای ظرفشویی و قابلیت‌های آن

 • مخزن ظرفشویی

مخزن ظرفشویی یکی از مواردی است که قبل از خرید ظرفشویی باید به آن توجه کرد. ساخت مخزن ظرفشویی‌ها امروزه در دو نوع پلاستیکی و استیل صورت می گیرد. به دلیل اینکه مخزن‌های استیل در برابر دماهای بالا و رطوبت مقاومت بیشتری دارند در جایگاه بالاتری قرار گرفته‌اند.

 • برنامه های رایج ماشین های ظرفشویی

هر ظرفشویی برای شستشوی خودکار ظروف دارای یک سری از برنامه‌های شستشو می‌باشد تا کاربران در هر شرایطی بتوانند شستشوی ظروف چرب و کثیف را انجام دهند. یکی از این برنامه‌ها، برنامه‌ی شستشوی اقتصادی یا ECO می‌باشد که در دماهای پایین فرآیند شستشو را انجام می‌دهد تا در مصرف انرژی جلوگیری شود. شستشوی سریع که برای مواقعی که ظروف زیاد کثیف نباشند به کار می رود و در مدت زمان کوتاهی ظروف تمیز و شسته شده را تحویل‌تان می‌دهد. این برنامه در شستشوی استکان، ظروف میوه و لیوان بیشتر استفاده می‌شود. گزینه‌ای دیگر به نام نیمه بار در اکثر ظرفشویی ها وجود دارد که با فعال کردن آن میزان مصرف آب و مدت زمان شستشو بسته به اندازه بار تنظیم می‌شود.

 • سیستم کنترل کننده بخار

سیستم کنترل کننده بخار در ظرفشویی یکی دیگر از مواردی است که لازم است قبل از خرید ظرفشویی به آن توجه شود. برخی از مدل های ظرفشویی با مجهز بودن به این سیستم، بخار آب داخل ظرفشویی را کنترل می‌کنند، به طوری که بعد از باز کردن درب ظرفشویی بخار به سمت دستتان نمی آید و عمل میعان قطرات آب رخ نمی دهد و هیچ گونه لکی بر روی ظروف دیده نمی‌شود.

 • سیستم بخار شوی

با شنیدن بخار، اولین چیزی که به ذهن هر کاربری می‌رسد دمای بسیار بالا در شستشو است. در ساخت ماشین های ظرفشویی برای شستشوی ظروف چرب و آلوده، از سیستم بخار شوی استفاده می‌شود که با قدرت بالا به زدودن لکه و چربی کمک می‌کند و با تمیز کردن سریع موجب صرفه جویی در آب و انرژی خواهد شد. این برنامه بیشتر برای مواردی به کار می رود که درصد چربی های روی ظروف زیاد باشد.

 • تکنولوژی براق کننده

اگر روی شستشوی ظروف بسیار حساس هستید و دوست دارید همیشه ظروف غذاخوری تان بدرخشد، تکنولوژی براق کننده یکی از مواردی است که در برخی از ظرفشویی های وجود دارد. این برنامه بعد از شستشوی ظروف، از مایعی برای درخشندگی و براقی ظروف استفاده می‌کند و با کمک آن درخشش و تمیزی خاصی به ظرف ها داده می‌شود.

 • تکنولوژی ضد عفونی کننده

برای از بین بردن باکتری‌ها و ضد عفونی کردن ظروف امروزه در برخی از ظرفشویی‌ها از تکنولوژی‌های ضد عفونی کننده استفاده می‌شوند که بدون نیاز به مواد ضد عفونی کننده هر نوع میکروب، باکتری و آلودگی از روی ظروف برداشته شود.

سخن آخر 

در انتهای این راهنمای خرید ماشین ظرفشویی پیشنهاد می کنیم با درست کردن چک لیستی از قابلیت هایی که می‌خواهید ماشین ظرفشویی برایتان داشته باشد و توجه به بودجه ای که برای خرید ظرفشویی در نظر گرفته‌اید، پیدا کردن مدلی که شما را به اهدافتان برساند راحت‌تر می شود. جواب سوال هایی چه نوع ماشین ظرفشویی بخریم؟ چه برندهای سازنده ظرفشویی قابل اعتماد ترند؟ ماشین ظرفشویی چه برندی بخریم؟ ویژگی های مورد نظر در یک ماشین ظرفشویی چیست؟ همه این ها سوالاتی است که در ذهن خریداران ظرفشویی را درگیر می‌کند. فروشگاه اینترنتی بانه سرویس با معرفی لیستی از ظرفشویی های پیشرفته، به ایجاد زندگی مرفه کاربران کمک می‌کند و لذت تجربه خریدی مطمئن و ایده آل را فراهم می‌سازد. با بررسی ظرفشویی های مختلف بانه سرویس، انتخاب ها برایتان محدودتر شده و رسیدن به هدف راحت تر می‌شود. اگر چه تمامی موارد بالا در یک ظرفشویی جمع نمی شوند، پس باید گزینه هایی که برایتان مفید است را انتخاب کنید و دور بقیه را خط بکشید تا یک ظرفشویی کارآمد و خوب گیرتان بیاید.